Ne Zaman Kullanılabilir? - EasySmear

Ne Zaman Kullanılabilir?

Ne Zaman Kullanılabilir?

Rahim ağzı kanseri, etkili tedavi yöntemleri ile önlenebilir bir kanser türü olmasına rağmen, dünyada en çok ölüme sebebiyet veren jinekolojik kanserdir. Bu nedenle kadın sağlığı uzmanları periyodik kontrollerde mutlaka smear almaktadırlar. Yakın zamanda bir doktor kontrolünde verilmiş ise Easy Smear ile test uygulanmasına gerek yoktur.
Çeşitli nedenler ile doktor kontrolü olamayan, doktora ulaşımda sıkıntı yaşayan kadınlar yılda bir kere Easy Smear ile kolayca kontrollerini sağlayabilirler.
Mevcut bulgular bu kanser türünün dünya genelinde her yıl yaklaşık 100 kadından 7’sinde görüldüğünü göstermektedir. 25 ile 45 yaşlarında cinsel olarak aktif olan kadınlar yüksek risk grubundadır. 25 yaş altı kadınlarda ilk cinsel deneyiminden 3 yıl sonra, 25 yaş üstü kadınlarda yılda bir kere bu testi yaptırmaları önerilir.
Smear alınmasının yaygınlaştırılması veya HPV araştırılması ile rahim ağzı kanserinin minimum düzeylerde görülmesi mümkündür. Ancak iyi bir tarama sistemi kurulması ile ülke ve dünya çapında bu hastalığın görülmesi azaltılabilir.
Smear alınmasının yaygınlaştırılması bir HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR ve Rahim ağzı kanserinin engellenmesinde en önemli basamaktır. Aşağıdaki tablolardan da anlaşılabileceği gibi Türkiye smear alma yüzdesi açısından az gelişmiş ülkelerin bile en alt basamağında yer almaktadır ve bunun için smear alımının köylere kadar ulaştırılması gerekmektedir. Bunu sağlamak için EASY SMEAR aparatının ciddi katkıda bulunacağına inanmaktayız.

Düzenli kadın hastalıkları uzmanına gidemeyen, kadın hastalıkları uzmanına gidip muayene olmaya korkan kadınlar için hayat kurtarıcı bir yöntem, çünkü ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.