Rahim Ağzı Kanseri Nedir? - EasySmear
smear

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Büyüteçle Rahim Ağzı Kanseri Post-1

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Kanserli hücrelerin rahmi ve vajinayı birbirine bağlayan serviks adı verilen bölgede çoğalıp türemesi sonucu serviks kanseri yani diğer adı ile rahim ağzı kanseri meydana gelir. Vajinaya bağlanan uterusun alt kısmında yani rahim ağzında ortaya çıkan jinekolojik bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri, yapılan araştırmalara göre kadınlarda en çok görülen ikinci kanser türüdür.

Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ile sık sık karıştırılmaktadır. Ancak rahim ağzı kanseri ile rahim kanseri meydana geldikleri bölgelerden dolayı birbirinden ayrılır. Rahim kanseri, uterus mukozası adı verilen, rahmin içindeki dokuyu kaplayan kısımdaki hücrelerde başlarken rahim ağzı kanseri serviks adı verilen rahmin vajinaya açıldığı bölgede oluşur.

Esas olarak 25 ile 45 yaşlarında cinsel olarak aktif olan kadınlar yüksek risk grubundadır. Etkili tedavi türleri ve önlenebilir bir kanser türü olmasına rağmen, dünyada en çok ölüme sebebiyet veren jinekolojik kanserdir. Yapılan araştırmalar bu kansere yılda neredeyse 500.000 kadının yakalandığını göstermektedir.

Serviks kanserine gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde daha sık rastlanıldığı tespit edilmiştir. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) (human papillomavirus) hastalıkların neredeyse tamamında rol oynar. Bu nedenle çok eşlilik rahim ağzı kanseri riskinin artmasına neden olur. Erken yaşta başlayan cinsel ilişkiler de riski arttıran bir diğer nedendir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtilileri Nelerdir?

Erken evre serviks kanseri çoğunlukla herhangi bir belirti göstermez. Geç aşamalarda ortaya çıkan semptomlar ise dikkat edilmediğinde adet dönemlerinde oluşan ağrılar ve idrar yolu enfeksiyonları ile karıştırılabilir. En yaygın geç evre belirtileri arasında ise şunlar vardır:

  • Menopozda olunmasına rağmen gerçekleşen olağan dışı kanamalar,
  • Normal görüntü dışında ve kokulu vajinal akıntı,
  • Pelviste meydana gelen ağrılar,
  • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı ve idrarı tutamama,
  • İdrar yaparken yanma ve ağrı,
  • Adet günleri dışında meydana gelen kanamalar ve ağrılar,
  • Normalden daha uzun ve ağır menstrüel kanama,
  • Cinsel ilişki, duş veya pelvik muayene sonrasında kanama,
  • Cinsel ilişki sırasında yoğun ağrı.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzındaki sağlıklı hücrelerin DNA’larında meydana gelen değişiklikler sonucunda oluşur.  HPV enfeksiyonunun bu kanserde büyük rol oynadığı bilinmektedir. HPV bir kadınla veya bir erkekle yaşanan cinsel ilişki esnasında bulaşabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri eğer Pap Smear Testi ile erken aşamalarda teşhis edilirse, tedavisi genellikle cerrahi müdahale ile mümkündür. Erken aşamalarda başlanılan kanser tedavisinin başarı oranı çok yüksektir. Geç evrelerde teşhis edilmesi halinde de doğru ve uygun tedavi ile başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilir. Kanserin düzeyine göre rahmin alınması gerekebilir ancak bu durum her zaman olmaz. Rahmi çıkarmak için uygulanan cerrahi müdahalenin adına histerektomi denir. Erken evre servikal kanseri olan kadınlarda radyoterapi de uygulanabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Tanısı Klasik Yöntemleri ile Nasıl Konulur?

Pap Smear Testine başlarken rahim ağzı gözükecek şekilde vajinaya bir muayene aleti yerleştirilir. Bu aşamadan sonra özel bir küçük fırça yardımı ile rahim ağzı civarından örnek teşkil edecek hücre alınır. Alınan rahim ağzı hücre örnekleri laboratuvar ortamında mikroskopla incelenir ve patolojik analiz yapılır. Yapılan bu analiz sonucunda, alınan hücre örneklerinde bir anormallik olup olmadığına bakılır. Eğer anormal bir durum görülmezse test sonucu negatiftir. Eğer anormal bir durum saptanırsa pozitif olan sonuçlardan sonra biyopsi de yapılabilir. Pozitif sonuçların ardından vakit kaybetmeden tedaviye başlanması gerekir.